Jak usunąć programy z autostartu? Przyspieszamy ładowanie Windowsa

0
362
views
Jak usunąć programy z autostartu

Wolne ładowanie systemu to udręka wielu użytkowników systemu Windows. Wpływ na ten stan rzeczy ma kilka czynników zarówno programowych jak i sprzętowych. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci jak łatwo poradzić sobie z jednym z największych problemów Windowsa – śmieciami otwierającymi się podczas ładowania systemu. Zobaczmy zatem jak usunąć programy z autostartu, a tym samym zrobić kroczek do optymalizacji systemu Windows.

Chociaż w sieci jest kilka poradników na ten temat, większość z nich jest bardzo lakoniczna lub nieaktualna. Poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik, w którym opisuję jak usunąć programy z autostartu, jakie programy są potrzebne przy starcie systemu oraz czemu warto to zrobić?

„Zestaw powitalny, czyli w czym tkwi problem?

Kojarzysz te małe ikonki na pasku po prawej stronie? To właśnie powiadomienia programów, które działają w tle. Znajdziesz tam antywirusa, One Note’a (o którym już wkrótce opowiem) i…. sterownik bluetooth, 3 wirusy, nikomu niepotrzebny sterownik touchpada, aktualizacja programów i jeszcze więcej paneli sterowników.

Większość z tych programów wczytuje się wraz ze startem systemu, zajmując niepotrzebnie zasoby procesora i pamięci ram (szczególnie ważne w przypadku starszych maszyn). Ten popularny „pakiet powitalny” to tak zwane programy autostartu.

Jak usunąć programy z autostartu? Z pomocą przychodzi menedżer zadań.

Używałeś kiedyś klawiszy alt+ctrl+del? Jeśli tak to znakomicie, bo już wiesz jak zrobić pierwszy krok. Jeśli jednak korzystasz z systemu Windows 7, 8 lub 10 nie musisz przechodzić to ekranu przełączania użytkownika tylko wywołać menedżera zadań za pomocą kombinacji ctrl+shift+esc (łatwo zapamiętać – wszystkie klawisze są w jednej linii). W Windows 10 możesz też po prostu wpisać nazwę programu w wyszukiwarkę (tak jak na zdjęciu).

Jak usunąć programy z autostartu

OK. Jesteśmy w menedżerze zadań. Teraz przejdźmy do zakładki „Uruchamianie”.

W zakładce powinieneś zobaczyć listę programów, które są w „pakiecie” autostartu. Teraz wystarczy kliknąć na nie prawym przyciskiem myszki i kliknąć opcję wyłącz. I tyle :).

Jak usunąć programy z autostartu

Uwaga: Jeśli korzystasz z systemu Windows 7 lub starszego, zdecydowanie polecam metodę z poleceniem „msconfig”. Wystarczy nacisnąć Win+R (lub z paska wybrać „uruchom”) i wpisać „msconfig”. Dalej metoda jest analogiczna, tyle że zamiast klikania prawym przyciskiem myszy wystarczy odznaczyć odpowiednie pola”.

Co można wyłączyć z autostartu?

Tak jak wspominałem na początku autostart to… masa śmieci. Większość z nich jest kompletnie niepotrzebna, a część wręcz potrafi uprzykrzyć życie. Jeśli decydujesz się na wyłączenie programów z autostartu to spokojnie możesz wyłączyć:

  • Panele sterowników – jeśli masz laptopa prawdopodobnie masz też panel bluetooth, panel karty graficznej i touchpada. Na komputerach stacjonarnych dochodzą jeszcze panele kart dźwiękowych, czasem zdarzają się też jakieś powiadomienia sprzętu do gier (gamepady, kierownice). W 99% przypadków nie potrzebujesz tego wszystkiego i możesz je wyłączyć. Urządzenia nie przestaną działać – po prostu chcąc zmienić ustawienia będziesz musiał to zrobić w innym miejscu. A przyznaj się szczerze – jak często kombinujesz przy bluetooth?
  • Aktualizacje oprogramowania – swego czasu bardzo nachalny był panel Adobe Readera i Flasha. Dziś też zdarzają się tego typu panele, ale prawda jest taka, że jak chcesz zrobić aktualizację to albo włącza się ona automatycznie przy włączeniu programu, albo wykonujesz ją ręcznie i nie potrzeba Ci o tym przypominać. Ja wychodzę z założenia, że nie muszę mieć co miesiąc najnowszej wersji czytnika PDF – wręcz przeciwnie, wolę starsze wersje.
  • Wirusy – czasem wraz z oprogramowaniem w systemie instalują się wirusy, które bardzo lubią włączać się na starcie. Zanim dobierzesz im się do skóry możesz wyłączyć je z autostartu, choć lepiej to zrobić odrazu. Autostart za to może ułatwić Ci ich wykrycie.
  • Daemon i narzędzia do wypalania płyt – to kolejny typ programów, które lubią włączać się wraz systemem. Wyłącz od razu – nie potrzebujesz ich to przeglądania internetu czy grania w gry ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Torrenty – zakładam, że nie jesteś piratem, ale jeśli używasz torrentów do okazjonalnego wymieniania się z kolegami wolnym oprogramowaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°) to nie musisz mieć ich włączonych cały czas.

Czego lepiej nie wyłączać?

Tak naprawdę niewiele programów potrzebujesz już na starcie. Dla mnie jedynym takim programem jest…antywirus, ale aktywnie korzystam też z One Note’a, dlatego pozostawiłem go w spokoju. Reszta do wywalenia.

Jakie efekty daje usunięcie programów z autostartu?

Naprawdę niezłe. Jeśli do tej pory Twój autostart był pełny śmieci, różnicę zauważysz bez stopera. Nie chcę mówić ile sekund zyskasz, bo sam nigdy nie miałem wielu śmieci, ale kilka na pewno. A to dopiero pierwszy krok do optymalizacji systemu.

Mam nadzieję, że przebrnąłeś przez ten proces bezboleśnie. Jeśli jednak dalej masz problem z autostartem lub znasz inną, ciekawą metodę – pisz pod spodem w komentarzu ;).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here