4 urządzenia, które zapamiętam z IFA 2016

0
403
views
IFA 2016

Targi IFA 2016 w Berlinie trwają w najlepsze i choć nie dane mi było wziąć w nich udziału to bacznie je obserwują za pośrednictwem wszelkich dostępnych kanałów. Przeglądając dziesiątki zdjęć, relacji i komentarzy 4 urządzenia utkwiły mi szczególnie w pamięci, a po zagłębieniu się w temat uznałem, że warto o tym napisać. Warto, bo ta czwórka odciśnie piętno na całej branży.

Lenovo Yoga Book – najcieńszy netbook. Bez klawiatury!

To nie żart. Nowy ultrabook Lenovo nie został wyposażony w klawiaturę. Zamiast tego urządzenie jest wielką płytką dotykową, która wyświetla klawiaturę i touchpad. Oczywiście tylko wtedy kiedy tego chcesz, bo po płytce dotykowej można również pisać rysikiem.

Choć nie jestem zwolennikiem usunięcia fizycznej klawiatury to dwóch rzeczy Yodze nie można odmówić. Po pierwsze pomysłowości (żeby nie powiedzieć przełomowości), a po drugie smukłości. Lenovo Yoga Book ma bowiem jedynie 9,8mm grubości, czyli jeszcze mniej niż najnowsze Macbooki. Waga urządzenia też jest nieziemska – ledwie 680 gramów, co czyni je naprawdę łakomym kąskiem dla kogoś, kto poszukuje mobilności bez kompromisów.

Acer Swift 7 – Macbook z Windowsem

Kolejne urządzenie, które absolutnie mnie zachwyciło to Macbook Acer Swift 7. Odkąd pierwszy raz obcowałem ze sprzętem Apple (był to Macbook Air) zapragnąłem mieć coś co będzie wyglądało jak Macbook, będzie cienkie jak Macbook i będzie miało Windowsa oraz podzespoły dla normalnych ludzi. Acerowi ta sztuka się udała.

Nowa produkt Acera ma zaledwie 9,98mm grubości, a więc złamał granicę 1cm. Na pokładzie znajdziemy procesor i5 7 generacji (Skylake), 8GB ramu i dysk SSD. Nie znajdziemy za to wiatraczków, co oznacza, że sprzęt jest całkowicie bezgłośny (moje wielkie marzenie).

Sony Xperia XZ to nowa liga w fotografii mobilnej

Te wakacje były dla mnie przełomowe z kilku względów. Po pierwsze przekonałem się do instagrama (o czym już pisałem), po drugie porzuciłem moją cyfrówkę na rzecz fotografowania smartfonem. Trzeci przełom to przekonanie się do Androida jako systemu niemal dorównującemu Windowsowi Mobile. A co to ma wspólnego z Sony XZ?

Według pierwszych doniesień Xperia XZ ma pochwalić się nową jakością w fotografii mobilnej. Warto dodać, że Sony już od jakiegoś czasu pracuje nad doskonaleniem fotografii mobilnej, nie tylko poprzez coraz lepsze obiektywy, ale także (a może przede wszystkim) pracując nad oprogramowaniem.

I choć może tytuł jest trochę na wyrost to moim zdaniem wciąż jest to najlepszy smartfon tych targów.  

Ten nieszczęsny Galaxy Note 7

W całym swoim nieszczęściu Samsung miał sporo szczęścia, że cała sprawa zbiegła się z IFA (a może był to celowy zabieg?). Nowe phablety Koreańczyków wybuchają. Winne są wadliwe akumulatory w nowych Notach przez co tysiące urządzeń na całym świecie musi ulec wymianie. Na szczęście w Polsce problem dotyczy zaledwie kilkuset urządzeń, ale niesmak pozostaje.
Co prawda sprawa Galaxy Note 7 nie jest powiązana z IFA, ale taki kryzys w tle tej imprezy nie mógł mi umknąć.

Po raz pierwszy zwróciłem też uwagę na wearables

Do tej pory nie interesowały mnie te urządzenia. Zupełnie! Jednak przeglądając Instagrama i serwisy trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie ten segment rynku ma przed sobą największe pole do rozwoju. Wearables są obecnie na tym etapie co tablety w dniu premiery iPada – już o nich słyszano, ale nikt z nich nie korzystał.
Dziś korzystamy z nich wszyscy i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie już robić codziennej prasówki na komputerze. Wolę tablet kanapę i kubek herbaty. Tak jest po prostu wygodniej.

IFA 2016 trwa nadal

Targi trwają i nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte. Czekam z niecierpliwością co pokażą pozostali, choć mój werdykt raczej się nie zmieni. Niekwestionowanym zwycięzcom IFA 2016 jest Lenovo.

A Ty co o tym wszystkim sądzisz? Masz swojego faworyta?
foto: serwis prasowy IFA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here