Piekło faktycznie zamarzło, a AMD ma powody do dumy

0
365
views
AMD Zen

Kilka dni temu Dawid Kosiński na łamach Spider’s Webu obwieścił zamarznięcie piekła. Powodem miał być test, w którym nowy układ AMD Zen jest szybszy od najszybszych procesorów Intela. Oczywiście pod artykułem rozlała się fala hejtu, choć były też słuszne uwagi, że jedna jaskółka wiosny nie czyni i nie można brać za obiektywny testu przeprowadzonego w labolatoriach AMD. A mimo wszystko zamarzło, bo dawno czerwoni nie mieli wyników zbliżonych do niebieskich.

AMD od dawna celuje w niższą półkę

Układy AMD nigdy nie były królami wydajności. Fakt, jeszcze w czasach Socket A zieloni (teraz już czerwoni) nawiązywali równą walkę z Intelem, ale ok dobrych kilku lat najmocniejszym FX’om i Phenonom nie udało się zbliżyć do najwyższej półki procesorów Intela.

Czy wynika to z problemów technologicznych AMD? Pewnie tak, choć wydaje mi się, że dużą rolę odgrywa polityka firmy. Czerwoni nie mierzą w najwyższą półkę, tym samym skupiając się na tańszych układach, które moim zdaniem całkiem dobrze rywalizują z procesorami Intela. Cena – to właśnie broń AMD.

Rywalizacja w najwyższej półce to zamierzchłe czasy

Pamiętacie słynne „Bartony”? Starsi pamiętają, młodsi nie. Dla przypomnienia były to ostatnie układy AMD (jescze na Socket A), które wygrywały z procesorami Intela (w niektórych testach). Od tamtego czasu czerwoni stopniowo zostawali w tyle, aż to teraz.

Jasne – test mógł być nierzetelny, mógł być „podkręcony”. Nie wiadomo też jakiego asa w rękawie ma Intel. Wiadomo natomiast, że AMD dawno nie zbliżyło się do wyników topowych procesorów Intela, a tym razem tak się stało (jeszcze nie wiadomo jak blisko, ale wiadomo, że dużo bliżej niż przez ostatni kilka lat). Oznacza to, że coś jednak pękło. Coś się zmieniło i prawdopodobnie będzie to ciekawa zmiana.

I nie mówię tego jedynie z pozycji cichego fana AMD. Jeśli AMD utrzyma swoją politykę cenową to Intel będzie musiał się nieźle nagimnastykować, żeby powalczyć z nowym układem Zen. Z drugiej podniesienie cen przez AMD może być ryzykowne i w najlepszym (dla AMD). Jeśli mam racje zyskamy my, konsumenci. Jeśli nie to może chociaż odrodzi się nieco krąg fanboyów AMD.

Tak czy siak hejt na Dawida był kompletnie niezasłużony. A Ty co uważasz?

foto: flickr 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here